Október 6.- Megemlékezés az aradi vértanúkról

 Az 1848-49-es szabadságharc augusztusban lezárult. Azonban a megtorlás ezzel még nem ért véget. Október 6-án a szabadságharc  12  vezető tábornokának, és  ezredesének  kivégzésére emlékezünk. A szabadságharc végét jelentő világosi fegyverletételt követően a nemzet vértanúivá váltak.

13 aradi vértanú névsora: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly

 Október 5-én 11 órakor tartottuk iskolánkban megemlékezésünket. A műsort a diákönkormányzat tanulói adták elő. Az események felidézése a verseken kívül zenével, történelmi összefoglalóval, és képek kivetítésével történt.

 Az aradi vértanúk emlékére                                                             

Szabadság, mit legyűrt a zsarnok. 
Egy nép mely gyászol, s ünnepel! 
Temetni jöttünk és siratni, 
de e nép többet érdemel! 
A gőg, s a túlerő legyőzött, 
de büszke népünk fennmarad! 
Ők tizenhárman ott nyugosznak, 
nem népünk sírja lett Arad. 
Ha hűvös, őszi éjszakákon, 
a csillagokat kémleled, 
tizenhárom ragyogó csillag 
felülről őrzi népedet. 
Hibáinkból tanulni kéne, 
mert „megbűnhődte már e nép”! 
S a hűvös, őszi éjszakákon 
érezd a HŐSÖK tekintetét… 


/Aranyosi Ervin/

 

Október 1. – A zene világnapja

1975-től ünnepeljük a zene világnapját, amit Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére az UNESCO Nemzetközi Tanácsa nyilvánított világnappá. Ezen a napon megemlékezünk a zeneművészet legnagyobb alakjairól, és betekintést nyerhetünk a különböző kultúrák zenei gyöngyszemeibe.

”Azt mondanám, hogy az adott időben az egész világon legyen pár percnyi csend, mert ez nagyon fontos a zene élvezéséhez…” (Yehudi Menuhin)

Iskolánkban is megünnepeltük október 1-jén, pénteken ezt a jeles napot. Az ünnepi műsor 10 órakor vette kezdetét. Ani néni ünnepi köszöntöjét követően Bozsoki Boglárka (6. osztályos tanuló) zongorajátékával, és népdalcsokraival szórakoztatta a közönséget. Mellette még Friesz Fruzsina is énekelt népdalokat. Míg Gazdag Kamilla furulyajátékával, addig Horváth Irma klarinéton játszott zeneművel kápráztatott el bennünket. A felső tagozatos énekkaros lányok a Piramis együttes Ha volna két életem című számát énekelték el, az alsó tagozatosok pedig Weöres Sándor Izzik a galagonya című művét adták elő. A műsor keretében volt alkalmunk betekintést nyerni a népzene mellett a könnyű- és komolyzene világába is.

 Köszönjük a szórakoztató műsort Nekik!